Як навчити ділити двозначні числа.

Одна з найважливіших тем в математиці початкових класів - розподіл двозначних чисел. Як правило, це дія відбувається шляхом підбору або в стовпчик, якщо завдання письмове. У будь-якому випадку хорошою підмогою буде таблиця множення.Інструкція


1
двозначними є числа від 10 до 99. Розподіл таких чисел один на одного входить в програму третього класу математики і має найбільшу складність серед так званих внетаблічних дій над числами.
2
Перш ніж навчити ділити двозначні числа, необхідно пояснити дитині, що таке число є сумою десятків і одиниць. Це позбавить його від майбутньої досить поширеної помилки, яку допускають багато дітей. Вони починають ділити перші і другі цифри діленого і дільника один на одного.
3
Для початку попрацюйте з поділом двозначних чисел на однозначні. Найкраще ця техніка відпрацьовується із застосуванням знань таблиці множення. Чим більше буде подібної практики, тим краще. Навички такого поділу повинні бути доведені до автоматизму, тоді дитині буде легше перейти до більш складної теми двозначного дільника, який, як і ділене, являє собою суму десятків і одиниць.
4
Найбільш поширений спосіб розподілу двозначних чисел - це метод добору, який передбачає послідовне множення дільника на числа від 2 до 9 так, щоб підсумкове твір дорівнювало делимому. Приклад: розділіть 87 на 29. Роздуми ведіть наступним чином:

29 помножити на 2 одно 54 - мало;
29 х 3 = 87 - правильно.


5
Зверніть увагу учня на другі цифри (одиниці) діленого і дільника, на які зручно орієнтуватися при використанні таблиці множення. Наприклад, у наведеному прикладі другою цифрою дільника є 9. Подумайте, на скільки потрібно помножити число 9, щоб число одиниць твори дорівнювало 7? Відповідь в даному випадку тільки один - на 3. Це істотно полегшує завдання двозначного поділу. Перевірте свою здогадку множенням всього числа 29.
6
Якщо завдання виконується письмово, то доцільно скористатися методом ділення в стовпчик. Цей підхід аналогічний попередньому за винятком того, що учневі не потрібно тримати цифри в голові і робити усні розрахунки. Краще для письмової роботи озброїтися олівцем або чорновим листком.